Hoe komt het dat wiskunde B niet voldoende is?
Op de middelbare school bestaat wiskunde uit drie gebieden: kansrekening & statistiek, analyse & algebra, (ruimte-)meetkunde. Bij de invoering van de Tweede Fase werd het aantal uren wiskunde verminderd. Dat had tot gevolg dat onderwerpen bij wiskunde B minder diepgaand besproken konden worden en dat er bij wiskunde B onderwerpen weg gesneden werden. Zo werd er veel meetkunde geschrapt en verdwenen er stukken analyse en algebra uit het programma. Kortom leerlingen kregen minder diepgaand en minder wiskunde. Vanaf 2007, de vernieuwde Tweede Fase, wordt er bij wiskunde B nog veel meer geschrapt. Om de urenvermindering van wiskunde B te compenseren werd wiskunde D ingevoerd.
Gevolgen van minder lestijd bij wiskunde B
De vervolgopleidingen klagen nu al steen en been over de wiskundevaardigheden van de studenten. De eerstejaars kunnen niet meer voldoende rekenen. De succeskansen van de studenten zijn een stuk kleiner geworden. Zonder wiskunde D zullen de klachten in de toekomst gaan toenemen.
Wiskunde B2 wordt dus afgeschaft. Wordt dit vak een vervanging van Wiskunde B2?
Het vak zal een duidelijk andere focus krijgen dan Wiskunde B2, bijvoorbeeld doordat het hoger onderwijs nadrukkelijk betrokken wordt bij het ontwikkelen ervan. Wel is het zo, dat Wiskunde D een soort "wisselgeld" is vanuit de politiek: Wiskunde B12 is teruggebracht naar Wiskunde B (voor de havo van 440 naar 360 slu, voor vwo van 760 naar 600 slu) en om die achteruitgang te "compenseren" is er nu Wiskunde D.
Wordt Wiskunde D een vak voor wie minstens een 9 voor Wiskunde B heeft?
Nee, het vak is bedoeld voor alle leerlingen die overwegen om door te stromen naar een exacte opleiding waarin wiskunde een belangrijke rol speelt. Dat zijn dus niet alleen de aanstaande wiskundestudenten, maar ook leerlingen die naar een economische of technische (ingenieurs-)opleiding willen.
Hoe kan het vak Wiskunde D verdiepend en tegelijkertijd verbredend zijn?
We geven een voorbeeld: de module Statistiek en Kansrekening is verbredend, want dit is een onderdeel dat niet in Wiskunde B voorkomt en voor een deel overlapt met de module met dezelfde naam binnen Wiskunde A (in HAVO 160 slu, in VWO 200 slu). Maar B-leerlingen kunnen de Wiskunde A-stof veel sneller doornemen en daardoor is er minder uren voor gereserveerd (in HAVO 120 slu, in VWO 160 slu). Daarnaast kan de wiskundesectie besluiten om de Statistiek nog meer bèta-achtig in te vullen, bijvooorbeeld door gebruik te maken van Zebraboekjes en ander aanvullend materiaal. Dat laatste is dan de verdieping.
Overgenomen uit de website
www.ctwo.nl
van de Commissie Toekomst Wiskunde Onderwijs. De FAQ op de website van de CTWO bevat ook informatie over eisen aan scholen en docenten, de wijze van invoering en examenprogramma's.