Wetenschappelijke rapporten over matching en loting in Amsterdam

Geplaatst door OCO op 2 mei 2025
Over de centrale loting in Amsterdam zijn de afgelopen jaren verschillende onderzoeken en rapportages verschenen. De rapportages zijn gemaakt door Pieter Gautier (VU), Monique de Haan (Universiteit van Oslo), Bas van der Klaauw (VU), Hessel Oosterbeek (UvA) en Desmond Spruijt (Mapping Worlds). Sinds 2023 wordt de rapportage meer visueel gepresenteerd. OCO heeft de rapporten samengebracht op deze pagina.

Beschrijving en analyse van uitkomsten matching en loting

Hieronder staat een overzicht van alle beschrijvingen en analyses van de loting en matching in Amsterdam, van 2013 tot en met 2024.

Onderzoek naar verbetermogelijkheden

Onderzoekers Bas van der Klaauw (VU) en Hessel Oosterbeek (UvA) schreven op verzoek van de portefeuillehouder Loting & Matching van de OSVO een notitie waarin verschillende scenario’s werden uitgewerkt. Deze notitie is gedateerd op juni 2020, maar niet door de OSVO openbaar gemaakt tijdens de besluitvorming in de zomer van 2020 over aanpassingen van de lotingsprocedure.

Gemeenteraad en belanghebbende ouders konden in deze periode niet over de notitie beschikken. 18 september 2020 is de notitie alsnog door de wetenschappers openbaar gemaakt:

Rapporten over schoolkeuze en segregatie

Aan de hand van de lotingsgegevens is ook onderzoek gedaan naar schoolvoorkeuren en naar segregatie.

Onderzoek naar effecten uitloting op tevredenheid en studiesucces